|
REZULTATI
Podaci prikupljeni prilikom bliskog prolaska Kasinija pored Titana 26. oktobra i dalje okupiraju pažnju ne samo naučnika koji rukovode misijom već i šire javnosti. "Ovo je bolje od najboljeg SF filma" čuje se po forumima i diskusionim grupama širom interneta. Na dan prvog susreta Kasinija i Titana zvaničan web sajt misije je imao više od 13 miliona pristupa. Do kraja oktobra broj pristupa se popeo na više od 200 miliona. Galerija slika i trenutna pozicija Kasiniju su i dalje najpopularnija mesta na sajtu. Tim koji rukovodi Kasinijevim RADAR (Radio Detection and Ranging Instrument) instrumentom objavio je kompjuterski generisanu sliku u lažnim bojama dobijenu prilikom najbližeg prolaska pored Titana. Baš iz tog razloga ovo je za sada najbolja rezolucija sa ovog instrumenta.
Prikazani predeo se nalazi na severnoj hemisferi Titana i veličine je 150 km sa 300 km. Ove oblasti nisu optički fotografisane. Teško je odrediti visinu struktura na slici i njihove hemijske osobine na osonvu samo ovih podataka. Idealno bi bilo kada bi se ova oblast još jednom mapirala sa manjeg rastojanja i pod drugim uglom. Tada bi mogli da kreiramo pogled u tri dimenzije i dobijemo dubinsku perspektivu. Do ovoga će najverovatnije doći tek za nekoliko godina, međutim i radarska ispitivanja niske rezolucije sa veće udaljenosti mogu pomoći u konstruisanju 3D slike.
Jedan dan i 19 sati posle prolaska pored Titana Kasini je imao blizak susret sa Saturnom a nekoliko sati posle toga presekao je ravan blizu E prstena koji sadrži vrlo sitne čestice. Satelit Enceladus je glavni izvor ledenih čestica koji ulaze u sastav prstena E. Orbiter je, naravno, radio punom parom. Vršena su merenja atmosfere Saturna, ispitivanje brojnih prstenova i satelita. Stotine slika je napravljeno. Filmovi kretanja čestica u prstenu, mozaici atmosferskih prilika na Saturnu i globalni portreti meseca su okupirali pažnju kamera.
Pripreme za novi prolazak pokraj Titana se privode kraju. Gomila novih slika i podataka bi trebala da nas dovede korak bliže razumevanju procesa koji se dešavaju na površini i po svemu sudeći ispod tla ovog džinovskog satelita.
Zvanična prezentacija Kasini-Hajgens misije: http://saturn.jpl.nasa.gov/ (novembar 2004.)
|