|
DRUGO OTKRIĆE: Iz bajke se vraćamo u stvarnost. Sada kada konačno znamo šta treba da tražimo, krećemo u istraživanje da vidimo ima li obostrane celobrojnosti nižih i viših jedinica kalendara, ima li i u stvarnosti ono što je postojalo u bajci. Sedamo u vasionski brod zvani Zemlja i krećemo na put u vasionu po Zemljinoj orbiti oko Sunca. Gledamo kroz prozor, brojimo Zemljine ophode i obrte i beležimo ih. Posle svakog ophoda Zemlje oko Sunca beležimo broj Zemljinih obrta oko njene polarne ose i izračunavamo za koliko celobrojna kalendarska godina odstupa u sekundama godišnje od ritma Zemljinog ophođenja oko Sunca:
Ovde smo se umorili i prekinuli putovanje. Vratili smo se na Zemlju i sakupljene podatke smo rasporedili po stolu. Sada možemo na miru da analiziramo zatečenu stvarnost. Šta nam pada u oči? Odstupanja kalendara su u nekim ciklusima manja, a u nekim veća. Nekada su odstupanja u sekundama petocifrena, nekada četvorocifrena, nekada trocifrena. Da smo produžili „vožnju“, videli bismo da mogu da budu i dvocifrena, pa čak i jednocifrena. Kako da utvrdimo kada će odstupanja biti manja, a kada veća? Rangirajmo odstupanja od manjih ka većim, pa ćemo videti u čemu je rešenje problema:
Prilikom formiranja ove tabele držali smo se kriterijuma što manjeg odstupanja u sekundama (druga kolona s leva). Šta vidimo iz ovoga? Kada je odstupanje manje, a kada veće? Što je neki astronomski ciklus ophoda bliži celom broju obrta, odstupanje je manje, a ukoliko je udaljeniji od celog broja, odstupanje je veće. Nažalost, ma koliko dugo naša „vožnja“ trajala, nikada ne bismo postigli obostranu celobrojnost ophoda i obrta. U stvarnosti nema bajke! Jednostavno, vasiona to ne dopušta, i to je razlog nemogućnosti izrade idealno tačnog kalendara – nepostojanje obostrane celobrojnosti nižih i viših jedinica kalendara. Dakle, preostaje nam sledeći cilj – najtačniji mogući kalendar. Kalendar takve tačnosti čije odstupanje neće biti veće nego što je to neizbežno, odnosno takav broj ophoda čiji će broj obrta biti najpribližniji celom broju! Znači, ako je astronomski ciklus bliži celom broju obrta, on će biti povoljnija osnova za kalendarski ciklus. Što je astronomski ciklus povoljniji, to će kalendarski ciklus zasnovan na njemu biti tačniji. Najtačniji mogući kalendarski ciklus se izrađuje na najpovoljnijem astronomskom ciklusu (NAC)! 1 |
2
|
3
| 4 | (decembar 2004.)
|