|
Astronomska udruga Vidulini Astronomska udruga Vidulini u dogovoru sa upravama osnovnih škola u Kanfanaru i Žminju, a uz pomoć mladih astronoma organizirala je javno promatranje ove zanimljive i rijetke pojave – tranzita Merkura.
Pročitajte što nam se i kako dešavalo tog 07. svibnja 2003. Ujutro 07. svibnja probudio sam se u 06:42 sati (LT), mislio sam da ću na vrijeme stići obaviti jutarnji pregled e-pošte, premjestiti teleskop «na sunce» i promatrati 1. i 2. kontakt Merkura na sunčev disk, neplanirana potraga za projekcionim ekranom i okularima, pogled na sat – 07:15! Pogled na projiciranu sliku sunca.. kad tamo.. mala tamna okrugla točkica (tamnija od tamnih sunčevih pjega) već je zabrazdila sunčevim diskom. Ana Galant (moja susjeda i učenica V razreda OŠ «Petra Studenca» Kanfanar, I mjesto na ovogodišnjem županijskom takmičenju iz astronomije), koja će kasnije biti jedan od demonstratora ispred škole, nije dvojila da je viđeni prizor nešto od čega zastaje dah – realna usporedba veličina zvijezde i planete. Nešto kasnije, Ana i njezini školski kolege - susjedi, Masimo, Patricija, Patrik, Mirna, Luka i Suzana «bacaju» još jedan pogled na današnju nebesku predstavu te odlaze na školski bus.
U međuvremenu, također kasneći, Sanja i Marina (moja supruga i kćerka) brzinski pogledavaju što se zbiva i odlaze u školu. Još malo guštanja, potom rastavljam teleskop i ukrcavam ga u «Uno», te krećem ka školi u Kanfanaru. Prethodnih dana Ana Galant i Ariana Burić izradile su i postavile info plakate o tranzitu Merkura. U dogovoru sa upravama OŠ iz Kanfanara i Žminja, predviđeno je da svi učenici i djelatnici škola, u grupama, odvoje po 15-tak minuta za kratko upoznavanje/objašnjenje i opažanje te, ne baš česte, astronomske pojave – tranzita Merkura.
Ispred OŠ Kanfanar instalirali smo MTO 1000A, a demonstratori/predavači su bili Ana Galant, Ivan Marić (prvo mjesto na ovogodišnjem Županijskom natjecanju iz astronomije, VI razred), Robert Filić (VII razred) i Ariana Burić (VIII razred).
U Žminju su posao demonstratora/predavača radili Andreja Benčić (prvo mjesto na ovogodišnjem Županijskom natjecanju iz astronomije, VIII razred) i Goran Modrušan (VIII razred), povremeno im je u pomoć «uskakala» Ana Žgomba-Maksimović (drugo mjesto na ovogodišnjem Županijskom natjecanju iz astronomije, VIII razred) sa Andrejevim teleskopom KONUSPACE 901.
Vrijeme nam je promicalo veoma brzo, stalno smo imali zainteresirane oko teleskopa, jedva da smo uspjeli posjetiti ekipu u Žminju koja je samostalno (bez marende!) «izdržala» navalu 14 (četrnaest!) razrednih odjeljenja i cijele učiteljske «svite», u Kanfanaru je također bilo aktivno, svi razredi i učitelji odvojili su vremena i pogledali tranzit (kada se samo sjetimo da veliki Kopernik nikada nije vidio Merkur...), a posjetili su nas i najmlađi – djeca Kanfanarskog vrtića sa njihovom voditeljicom Orianom Modesto.
Najmlađima je bilo izuzetno zanimljivo da im na ruku (projicirano) stane sunce sa njegovim pjegama i planeta Merkur, poneki su stisnuli ruku i pospremili sunce u džep kako bi ga odnijeli doma pokazati roditeljima!
Sigurnost pri promatranju bila je cijelo vrijeme neupitna i zapravo (osim kućnog majstora u Kanfanaru, koji je fizički spriječen da postane jednook)!, nismo imali niti namjeru da netko pokuša «začvrčiti» oko.
Od stvari koje su se dešavale u međuvremenu moramo spomenuti veeliku primjedbu koju smo uputili istarskom dnevnom listu, «Glas Istre», zbog neobjavljivanja servisne informacije o mogućnosti da i drugi građani dođu i sa nama pogledaju ovaj događaj. Ravnateljici OŠ Kanfanar, G. Ani Gjenero, koja ovu pojavu i opažanja ispred škole nije smatrala dostojnim njezina pojavljivanja, pa je sve to ignorirala, nećemo uputiti niti primjedbu! Valja spomenuti paljenje papira na 144x povećanja, nakon čega je na red je došlo «graviranje» mobitela i raznih drugih stvari (boca, kompasa, satova), u Kanfanaru je graverski zanat izučio Robert, a bez patike je u Žminju ostao, svestrani Goran, za uspomenu na ovaj doživljaj.
(maj 2003.)
|