|
I pored takove jurnjave uspjeli smo odvojiti posljednjih 15-tak minuta ove rijetke astronomske pojave samo za aktivne mlade astronome. Nismo željeli ponavljanje jutarnjeg zakašnjenja. Ispratili smo Merkur, fotografirali ga i pritom izmjerili vrijeme između 3. i 4. kontakta, u Kanfanaru je dobiven rezultat 4min i 03sec (povećanje teleskopa 64x), u Žminju pak 3min,52sec (povećanje teleskopa 44x). Početak 3. kontakta smo s nestrpljenjem očekivali u nadi da ćemo vidjeti famoznu «kapljicu», što nam nije pošlo za rukom. Možda smo previše očekivali vidjeti? Ipak, tijekom 10-15-tak sekundi prije nastupa 3. kontakta učinilo nam se da je isti već nastupio, no lagan dodir po teleskopu i vibracije slike su onda to opovrgnule!? Možda smo bili na tragu «kapljice»? Sve u svemu, izuzetno smo zadovoljni ovom nebeskom predstavom.
No završetak tranzita nije značio i kraj našeg radnog dana. Za 13:00 sati u prostorijama Žminjske škole organizirali smo za učitelje/djelatnike i učenike predavanja, odnosno prezentaciju radnji koje su Ana Galant, Ivan Marić, Ana Žgomba-Maksimović & Goran Modrušan, te Marko Božac (prvo mjesto na ovogodišnjem Županijskom natjecanju iz astronomije, IV razred), Andreja Benčić i Neven Udovičić (drugo mjesto na ovogodišnjem Županijskom natjecanju iz astronomije, I razred srednjih škola) branili na ovogodišnjem županijskom natjecanju iz astronomije koje se 15.04.2003. godine održalo u Višnjanu.
Na putu Kanfanarske ekipe prema Žminju zamalo smo prouzročili sudar zbog našeg (nepropisnog) zaustavljanja na cesti te, doslovce, trčanja za zmijom pored ceste u cilju njezina fotografiranja.
Nakon poduže prezentacije učeničkih radnji, Goran Modrušan i Ana Žgomba-Maksimović upoznali su prisutne sa pripremama za skorašnje pokretanje/potpisivanje školske (?) peticije u smislu borbe protiv svjetlosnog zagađenja, što su ovi zdušno podržali.
Učitelji su bili oduševljeni onime što su čuli i vidjeli, poneki su javno obećali da slijede petice iz zalaganja za učenike, drago nam je da su razumjeli koliko je truda, želje, volje i snage uloženo u taj posao, te da su spremni podržati takav način rada. Odmor, napokon, oko 16:00 sati uz svježu vodu i «Ledove» kornete, debela hladovina kestena ispred Žminjske škole bila je mjesto popodnevnog «brainstorminga».
Sat vremena kasnije, kod svojih kuća, veći dio mladih astronoma/prirodnjaka već je snivao zvijezde; Vidimo se 16.svibnja na promatranju pomrčine Mjeseca. (maj 2003.)
|