Astronomski magazin - HOME

am@astronomija.co.rs
 
 
Zvezde
 

Sadržaj AM

 
supernove
Nova supernova

 

Vaši komentari

Dipl. ing. Drago I. Dragović
dragovic@net.yu

9.5.2007.

Svi svetski teleskopi su upereni u istom pravcu – eksplodirala je najsjajnija supernova od kako astronomi posmatraju nebo – a naučnici se sa zebnjom pitaju neće li jednog dana sličan vatromet da se dogodi u skoroj budućnosti i negde mnogo bliže našoj planeti.

Ovako je umetnik dočarao prve trenutke eksplozije zvezde SN2006gy. Teški metali u jezgru zvezde su poleteli u kosmos brzinom od 15 miliona kilometara na sat. (AP Photo/NASA, Chandra X-Ray Center, M.Weiss).

Uz pomoć brojnih uređaja sa Zemlje i iz kosmosa, astronomi su ulovili divovsku eksploziju zvezde koja je bar pet puta sjajnija od bilo koje od stotina supernovi posmatranih do sada, izjavio je Nathan Smith, vođa tima sa Kalifornijskog univerziteta u Berkeleyu koji su izveli otkriće. Interesanto je da je prvi koji je uočio da se tamo gore nešto sprema bio jedan teksaški student još prošlog septembra.

Smith kaže da je zvezda SN2006gy "posebna vrsta supernovih kakva nikada do sada nije posmatrana." On je zvezdu nazvao "zastrašujuće masivnom", jer je oko 150 puta veća od našeg Sunca.

Posmatranja koja su izvršena X zračnim teleskopom "Chandra" su pokazala da za razliku od mnogih drugih supernovi, ova u poslednjim stadijumuma života neće završiti kao crna rupa.

Za razliku od ostalih sličnih zvezda, čiji pik sjajnosti traje najviše par nedelja, ova supernova će, po podacima iz NASA, blještati oko 70 dana. Dr Smith predviđa da će za to vreme "njegova" supernova dostići nivo sjaja za koji je drugim supernovama potrebno nekoliko meseci.

Smith takođe upozorava da iako se ova zvezda nalazi u drugoj galaksiji, udaljenoj 240 miliona svetlosnih godina od nas, nije isključeno da će i jedna slična, relativno bliska zvezda, udaljena 70 bilijardi (1015) km, od sada pa u narednih 50.000 godina mogla da krene sličnim putem. To (valjda) neće predstavljati pretnju za život na našoj planeti, ali bi njena eksplozija bila toliko snažna da bi svi na Zemlji mogli da čitaju "Astronomiju" čak i noću, bez dodatnog osvetljenja.

(09.05.2007.)


Komentar?

Vaše ime:
Vaša e-mail adresa:
Predmet:
Vaš komentar:

vrh

 

Potražite

AM Index
 
priključite se

Kako eksplodiraju zvezde

Evolucija zvezda

Eta Carinae

Hipernove: REŠENJE ZAGONETKE GAMA-BLESKOVA

V1280 Scorpii

Kosmičke perle