am@astronomija.co.yu
 
 
Razgovori
- Vodič
- Web
- Odredi svoj položaj
- Kretanje Zemlje
- Optički uređaji
 
Zvezde
 
 Razno
 

Sadržaj AM
 

Potražite u AM

 

 

 

mala škola astronomije
 
    
Predavanje:| 1 | 2 | 3 | 4 |
 
Predavanje treće
Kretanje Zemlje
nastavak
| 1 | 2 || 4 |

Koji je pravi način za izražavanje tačnog vremena?

Astronomi su izabrali vreme u Greenwichu, u Engleskoj (preciznije, u poznatoj Kraljevskoj opservatoriji pored Londona, prvobitno smeštenoj na Institutu za astronomiju na Univerzitetu Kembridž), kao svoju specijalnu vremensku zonu. To griničko vreme su nazvali Opšte ili Univerzalno vreme (Universal TimeUT).

Ali zbog mračnih zimskh meseci, stanovnici Griniča, kao i mnogi ljudi u drugim delovima sveta, tokom jeseni podešavaju svoje satove jedan sat unazad, a vraćaju ih jedan sat napred u proleće. To malo komplikuje proračune ali nemoj da te to brine. UT sat ostaje isti tokom godine, bez obzira šta stanovnici Griniča rade.

Knjige D. Dragovića:

"Molim te objasni mi"
"Kalendar kroz istoriju"

 
Popust za čitaoce AM
Molim te objasni mi Kalendar kroz istoriju

Kada astronomi predviđaju neki poseban astronomski događaj (npr. pomračenje), oni to vreme izražavaju u UT. Ti samo treba da dodaš odgovarajući broj sati tvoje vremenske zone (mi smo 1 sat ispred Griniča, jer smo jednu vremensku zonu istočno od njega), odn. oduzmeš određeni broj sati svoje vremenske zone (ako si zapadno od Griniča). Ako je potrebno, uzmi u obzir ono što se na Zapadu naziva "Daylight Saving Time", a kod nas letnje vreme.

USA NAVY (i mnogi drugi) ima UT sat na Webu. Kada downoladuješ stranu, pojaviće ti se nešto kao 17:19:43. Tu je dobra prilika da proveriš koliko je tvoje lokalno vreme tačno udaljeno od UT.

Njihova vojska koristi 24–časovni vremenski sistem. Videli smo u filmovima da oni uvek umesto 9 sati popodne kažu "2100 hrs" ili "twenty-one hundred hours". To nije loš način razmišljanja o vremenu i astronomi su ga takođe usvojili. (I dobar deo Evropljana koristi ovakvo 24–časovno vreme).

Kako njihova vojska često operiše u različitim zemljama, sa različitim "sezonskim vremenima" i vremenskim zonama, često ubacuju slovo Z (zovu ga "Zulu") upravo da bi stavili do znanja da upotrebljavaju univerzalno vreme (UT). Zato ako baš želiš da znaš koliko je tačno sati, pozovi Pentagon i traži da razgovaraš sa nekim ko je odgovoran za globalne mornaričke operacije. On će te precizno uputiti!

Tokom predavanja nećemo se posebno baviti nekim posebnim događajima koji su vezani za tačno vreme, tako da se nećemo posebno obazirati na UT, ali ti je potrebno da znaš šta je to i zašto ga astronomi koriste.

Još uvek mi nije sve jasno u vezi izlaska i zalaska Sunca.

To je OK. Nije to baš uvek lako da se shvati.

Ova slika bi trebalo da ti pomogne da razumeš da se Sunce rađa na istoku, a zalazi na zapadu. (Uostalom, to se očitava i u korenu tih imena.) Zamisli sebe nagde na ekvatoru. Severni pol se nalazi na vrhu globusa. Preтpostavimo da si okrenut licem ka istoku. što bi značilo da je tvoja leva ruka (rame) usmerena ka severu. Na taj način si okrenut u istom pravcu sa Zemljinom rotacijom. Kako se ona okreće, pomeraš se iz tamne strane ka osvetljenoj i videćeš kao da Sunce "izlazi" na istočnom horizontu.

Kako Zemlja nastavlja da rotira, Sunce će prividno da pređe preko čitavog neba i konačno da "zađe" na zapadu. Siguran sam da ovo možeš da zamisliš.

Veća 24 Kb

Probaj dalje da zamisliš kako bi taj put Sunca preko neba izgledao kada bi ga gledao iz svog grada.

Sada kada si shvatio kretanje Sunca, razmotrimo malo kretanje zvezda.

Logično, da bi mogao da gledaš zvezde, moraš da budeš na tamnoj strani Zemlje – dakle, mora da bude noć. Dodaću jedno parče neba iznad Severnog pola, a ti zamisli da si tamo i da gledaš nebo iznad sebe. Vremenom ćeš uočiti da zvezde kao da kruže oko Severnjače. Pokušaj da dovedeš Zemljino pravo kretanje u vezu sa prividnim kretanjem zvezda i Sunca. Ako budeš imao ikakvih problema, samo se seti da kada bi Zemlju gledao sa Severnjače, ona bi se okretala u suprotnom pravcu od kazaljki na satu.

| 1 | 2 || 4 |
Sledeća

Imate li pitanje?
Vaša e-mail adresa:    Ime:    
Predmet:

Tekst pisma:

(20.05.2005.)

vrh