am@astronomija.co.yu

 

Svemir preti

Jukatan; zašto su nestali dinosaurusi

 
 

Sadržaj AM

 

 

Sreten Petrović  srp@eunet.yu

STRAH OD NEBESKIH STENA

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >

Neetičko đubre

29. 07. 2002.
Američki naučnici ozbiljno su zamerili britanskim medijima krajem jula 2002. godine zbog toga što su nepotretrebno uznemirili i preplašili svet. Britanski reporteri brane storiju. Ceo slučaj pokazuje različito gledanje ameriučkih i britanskih naučnika na opasnost od asteroida i drukčiju taktiku kako se odnositi prema pretnjama došljaka iz Kosmosa.

Reč je o asteroidu 2002 NTZ otkrivenom 9. jula 2002. godine o kome je NASA saopštila da ima 6:1,000.000 šansi da pogodi Zemlju 1. Februara 2019. godine. Upotrebivši drukčije metode, evropski analitičaki dali su mu 16:milion šansi da pogodi Zemlju. Obe grupe su svoje podatke o mogućoj stazi, mogućim greškama i mogućnostima da udari u Zemlju postavilina veb-sajtu da bi ih staviili  na raspolaganje drugim naučnicima, ali su tako bili na raspolaganju novinarima i javnosti.

Najmanje tri britanske novinske mreže emitovale su u sredu da je asteroid na stazi koja vodi u sudar sa Zemljom. Nekoliko britanskih vodećih dnevnih listova, uključujući Gardijan, Dejli Telegraf i Independent (The Guardian, The Daily Telegraph, The Independent) izašli su u četvrtak 24. jula, sa naslovima o predstojećoj katastrofi.

Američki naučnici se žale da su u nekoliko slučajeva naslovi i lidovi informacija bili potpuno pogrešni. Asteroid nije bio niti je sada na stazi sudara. Oni kažu da će dalja osmatranja najverovatnije opasnost sveti na nulu.

I zaista, nekoliko dana kasnije, rizik je smanjen na 3,9 prema milion, a samo jednonedeljno posmatranja orbite asteroida i novi proračuni na osnovu novih podataka, pokazali su da asteroid neće predstavljati nikakvu opasnost 2019. Godine, ali manji rizik postojao je za 2060. godinu. Na osnovu dotadašnjih posmtranja, astronomi su očekivali da će i ta daleka opasnost biti svedena na nulu daljim posmatranjima staze asteroida, i novim proračunima uz nove podatke o orbiti asteroida.

Sličan strah bio je posejan i u prošlosti i naučnici su priznali izvesnu odgovornnost zbog toga što nisu pažljivije postupaliu s podacima i objavljivali informacije.

Ovog puta, na osnovu dogovora, odnosno međunarodnog konsensusa, o potpunom informisanju javnosti, prekor je upućen medijima za nepažljivo i nedovoljno precizno objavljivanje podatak.

U sredu 23. jula, BiBiSi sajt je imao sledeći naslov:

"Kosmička stena na stazi sudara".

Početak vesti izgledao je ovako:

"Jedan asteroid otkriven samo pre nekoliko nedelja postao je najopasniji objekat dosad otkriven u Kosmosu. Premilinarna orbita sugeriše da je 2002 NT7 na putu da se sudari sa Zemljom i mogao bi da pogodi planetu 1. februara 2019. godine, mada su neizvesnosti velike."

"To je krajnja glupost", izjavio je Alen Haris američki naučnik iz Nasine Džet propalžn laboratorije koji upravo proučava opasnosti od asteroida. "Čitaocu je saopšteno da NT7 na stazi sudara, a zatim je usledilo dvosmileno "neizvesnosti su velike". Neizvesnost o čemu? O vremenu? O mestu? Možda kraj (sveta) neće biti pre 5. Februara ili će možda pogoditi BiBiSijeve studije, a ne i nas?

Kad bi stena 2002 NT7 i pogodila studije BiBiSija, ona bi zbrisala mnogo više, a ne samo nekoliko zgrada. Astronomi su izračunali da je stena velika oko dva kilometra, a to je dovoljno da udarivši u Zemlju brzinom od 28,2 kilometrana sat, izazove globalne kilimatske primene i uništi celu našu civilizaciju.

Kao gotovo nikad dotad, ne samo američki naučnici, nego i američki mediji osuli su gotovo rafalnu paljbu na britanske medije, ali pre svega na BiBiSi, jer se njegov radio i televizija slušaju i gledaju u celom svetu, a oba medija su gotov ceo dan u svim emisijama, kao prvu objavljivali vest o asteroidu na stazi sudara sa Zemljom.

BiBiSi je u glavi informacije napisao sve o opasnostima, a onda je dalje izveštavao da astronomi očekuju da će podaci iz novih osmatranja pokazati kako asteroid ipak nije na stazi sudara. Naučnici su bili ozbiljno uznemireni i zabrinuti jer smatraju da je početak informacije nepotrebno zastražšujući.

Urednik nauke na BiBiSijevom sajtu Dejvid Vajthaus (David Whitehouse) i autor informacije obacio je sve zamerke naučnika kao "potpunu glupost" i izjavio da je njegov tekst "poptuno uredan". Činjenica je, tvrdio je Vajthaus, da je bilo izračunato da će se 2002 NT7 sudariti sa Zmeljom 1. februara 2019. godine.

U svojima informacijama Skaj (Sky) je objavio da je "asteroid na putu da se sudari sa Zemljom", a nešto kasnije i da "treba obaviti još posla da bi se iscrtala asteroidova precizna putanja". Još dalje u vesti, citiran je astronom koji je izjavio da će nas "asteroid verovatno promašiti".

Ono što je najbitnije, ni jedan od objavljenih tekstova o asteroidu i njegovoj putanji nije pomenuo da je mogućnosrt sudara vrlo mala.

Rojters, novinska agencija koja snabdeva informacijama najveće medije na svetu [storija je postalvjena i na Jahu (Yahoo) sajtu] bila je mnogo opreznija u kvalifikacijama. Informacija locirana iz Londona, konstatovala je malu mogućnost, ali je ipak saopštila da je asteroid "očigledno na stazi direktnog sudara sa Zemljom".

A, šta se u stvari dogodilo i šta su rekli astronomi?

<Istina je da astronomi nikada svojim izračunavanjima nisu utvrdili da je asteroid "na stazi sudara". Sa ono malo podataka koje su imali posle posmatranja od nekoliko dana, oni su obležili prostor - ne putanju, ne jednu liniju, ne samu stazu - dakle prostor - površinu - kojim asteroid može da prođe, u tom ogromnom kosmičkom prostoru jeste bila Zemlja. To nikako nije bilo dovoljno da se zaključi da će asteroid krenuti baš u onu tačku tom mogućem prostoru u kojem je Zemlje.<prim: srp>

Astronomi su iscrtali gigantski eliptični region kroz koji će asteroid proći u budućnosti. Ako bi se dogodilo da Zemlja bude u toj elipsi, onda postoji mala mogućnost, ali samo dok nisu prikupljeni novi podaci o kretanju asteroida i dok nije nacrtana nova elipsa. Zemlja je ostala van te elipse.

Na stolu astronoma bilo je jasno iscrtano da smaka sveta neće biti.

Zlobna primedba američkih medija svodi se na rečenicu:

Vest o smak sveta se najbolje prodaje, možda to niko ne zna bolje od britanskih medija. Pa zatim sledi jedna gorka primedba.

"Smak i mrak su možda uobičajeni u britanskim medijima, ali u današnjem Internet svetu, do njihovih informacija može se stići s bilo kog kraja sveta, a ponekad one su gorivo za članke u američkim medijima."

"Neke američke storije su mutave kao i britanske," izjavio je Haris. Po njegovom mišljenju veliki je problem čitati britansku štamu a misliti na američki način. On kaže da Ameikanci više veruju onome što pročitaju u novinama, nego Evropljani koji umeju da prepoznaju netačnu ili lažnu informaciju.

Čak se i poštovani Njujork Tajms razgnevio i pod naslovom "Randevu sa asteroidom" objavio uvodnik koji je ovako počeo:

"Hvala bogovima! Približava se asteroid ubica, baš na vreme da naše misli odvuče od berze i spoljne politike."

Jezik uvodnika bio je više ironičan, nego zabavan, ali je jasno saopštavao opasnost kojom preti 2002 NT7 i neko ko nije čitao ranije objalvjene izveštaje o asteroidu stekao bi utisak da je rizik prilično ozbiljan.

Na kraju tog svetskog galimatijasa informacija, londonski Tajms je o opasnostima kosmičke stene nazvane 2002 NT7 napisao "oni koji veruju u ovaj grozan scenario, imaju kamenje u glavi" ili, što bismo mi rekli, "fali im daska u glavi".

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >

Pošaljite svoj komentar:

strah@astronomija.co.yu

(januar 2003.)

vrh


[ Home | Sadržaj | Galaksija | Sunčev sistem | Teorija i praksa |
| Instrumenti | Istorija i tradicija  | Efemeride ]