Astronomski magazin - HOME

am@astronomija.co.yu

 

Biografije
poznatih istorijskih ličnosti iz oblasti astronomije i srodnih nauka

Astronomi
Osnovni podaci o astronomima i drugim naučnicima

 

Sadržaj AM

 

Put do velikih izuma Nikole Tesle
Marko Veljković
markov211@gmail.com
 
nastavak
| 1   2   3   4   5   6  |

KASNIJI PODUHVATI

"Kada sam prihvatao neki zadatak, nisam to činio sa rešenošću koja je svojstvena običnim ljudima. Za mene je to bio sveti zavet, pitanje života i smrti. Znao sam da ću stradati ako ne uspem." Na drugoj godini studija u Gracu (tadašnja Austrougarska), dolazi u sukob sa čuvenim profesorom Pešl-om, koji je kategorično odbio Teslin predlog da se Grammov dinamo može okretati bez četkica, i time eliminisati problem varničenja. "Možda će gospodin Tesla da uradi velike stvari, ali mu sigurno neće uspeti da uradi ovo. To bi bilo isto kao kada bi se jedna konstantna privlačna sila kao što je gravitacija preobratila u rotacionu. To je perpetum mobile, nemoguća ideja!"

Instinkt je nešto što prevazilazi znanje. Čovekova fina nervna vlakna u mozgu omogućavaju mu da oseti istinu tamo gde su logičko zaključivanje ili bilo koji svesni umni napor uzaludni. Tesla je ipak shvatio da je u pravu i prihvatio se ovog zadatka, sa svim žarom i beskrajnim mladalačkim samopouzdanjem.

"Negde duboko u svesti nalazilo se rešenje, ali još nisam mogao da nađem način da ga izrazim. Jedno popodne, koje ću uvek pamtiti, uživao sam u šetnji po gradskom parku sa svojim prijateljem i recitovao poeziju. U to vreme znao sam napamet cele knjige, od reči do reči. Jedna od njih je i bila Geteov Faust. Sunce koje je zalazilo podsetilo me na čuveni odlomak:

"Dan je pri kraju; ono, sve dalje sija,
hita da drugi oživljava svet,
O, što me krila ne dignu sa tla,
pa za njim, večno, da upravljam svoj let!

Divnog li sna dok ono dole kreće!
Ah, kuda lete krila bestelesna,
telesna krila vinuti se neće!" [3]

Veća slika
Jedan od originalnih Teslinih motora sa predavanja održanog 16. maja 1888. godine na univerzitetu Kolumbija

Dok sam izgovarao ove nadahnjujuće reči, sinula mi je ideja, i u trenutku sam otkrio istinu. Štapom sam nacrtao dijagram u pesku, koji je moj pratilac savršeno shvatio i koji sam šest godina kasnije izložio u svome govoru u Američkom institutu elektroinženjera [4]. Slike koje sam video bile su čudesno oštre i jasne i imale čvrstinu metala ili kamena, u tolikoj meri da sam mu rekao: "Pogledaj moj motor. Pazi kako ću sada da ga pokrenem u suprotnom smeru." Ne mogu da opišem svoja osećanja. Da je Pigmalion video svoju statuu kako oživljava, ne bi mogao biti potreseniji. Hiljadu tajni prirode na koje sam mogao da nabasam, dao bih za ovu jednu tajnu, koju sam od nje oteo, uprkos svim čudima i opasnostima za svoj opstanak."

Tesla ovde govori o indukcionom motoru koji se zasniva na elektromagnetnoj indukcji, tj. procesu uzajamnog dejstva mehaničkih kretanja, elektriciteta i magnetizma (relativno kretanje žice i magnetnog polja izaziva elektromotornu silu u žici). U zatvorenom kolu (žici), koja se kreće u magnetnom polju nastaje struja. Promena struje u električnom kolu izaziva u tom kolu elektromotornu silu (samoindukcija) ili u susednom kolu (međusobna indukcija). Nakon svog prvog velikog izuma Tesla je "dobio krila" i usledili su još mnogi drugi kao što su čuveni Teslin kalem i transformator, otkriće polifaznih naizmeničnih struja, neposredno otkriće radija i još preko sto patentiranih pronalazaka. Posle svakog otkrića Tesla je osećao posebno zadovoljstvo, ali nijedno nije moglo da se poredi sa delirijumom radosti koje je došlo posle njegovog prvog otkrića, kako je govorio.

Veća slika
Jedan od modela Teslinih oscilatornih transformatora

Nekad je teško i uočiti trag nekog Teslinog patenta u modernim uređajima, ako se uzme u obzir da je do njih veliki genije dolazio pre više od sto godina. Njegovi patenti su kasnije usavršavani i prešli su ogroman razvojni put, tako da se u vašem kompjuteru, mobilnom ili veš mašini nalaze baš Teslini patenti koji se danas možda sasvim drugačije zovu. Današnji Wi-Fi (wide frequency) bežični prenos signala je dobar primer za to, a temelje vodi od Teslinih oktrića. Pitanje je kakav bi svet danas bio bez otkrića naizmenične struje. Možda bi neki kasniji istraživač došao do tog otkrića, ali bi zasigurno svet mnogo sporije napredovao. Jedno je sigurno - u svakoj električnoj spravi od sijalice do moćnih kompjutera koji se nalaze u svemirskim brodovima kuca srce velikih izuma Nikole Tesle.

Pokušavši da zavirimo u njegov genijalni um i barem malo odgonetnemo način na koji se on osećao, kada je dolazio do svojih velikih pronalazaka, je jednako zanimljiv i značajan kao i svi njegovi pronalasci i izumi, koji su bili ceo njegov život.

[3] Faust, I deo "Pred gradskim vratima", prev. B. Živojinović
[4] Teslin prvi indukcioni motor
Uvod
VERA U NAUKU
PRVI IZUMITELJSKI NAPORI
• KASNIJI PODUHVATI
NIKOLA TESLA I FBI
PUT KA ZVEZDAMA

vrh

 

Komentar?

Vaše ime:
Vaša e-mail adresa:
Predmet:
Vaš komentar:

 
 

| Home | Sadržaj | Galaksija | Sunčev sistem | Teorija i praksa |
| Instrumenti | Istorija i tradicija  | Efemeride |

 
 

AM Index
 
priključite se

 

Važni datumi iz života Nikole Tesle