Astronomski magazin - HOME

am@astronomija.co.yu

 

Biografije
poznatih istorijskih ličnosti iz oblasti astronomije i srodnih nauka

Astronomi
Osnovni podaci o astronomima i drugim naučnicima

 

Sadržaj AM

 

Put do velikih izuma Nikole Tesle
Marko Veljković
markov211@gmail.com
 
nastavak
| 1   2   3   4   5   6 |

NIKOLA TESLA I FBI

Tesla je jedan od najblistavijih umova čovečanstva, ali uz sva svoja priznata dostignuća (elektrifikacija, radio i mnoga druga), u nasleđe je ostavio mnogo nepoznanica. Da sve bude još zapetljanije, Tesla je za sobom ostavio tone papira, ali nikakvu oporuku o tome koga ovlašćuje da ih preuzme i čuva. Njegov nećak, Sava Kosanović, na kraju je sakupio sve do čega je mogao da dođe i dopremio u Teslin muzej. Ali, kao što sve nije zapečaćeno posle Tesline smrti, tako ni mnogo toga što je spakovano nije stiglo u Beograd. Kako slavni naučnik nije mario ako mu neko uzima papire, a dvaput su mu obijali hotelske sobe u kojima je živeo, postoji sumnja da u nekim tajnim depoima još stoje njegove genijalne zamisli i čekaju da ih neko iskoristi. Pojavljivanje novih dokumenata, kao što je 256 FBI izveštaja, samo podgreva nadu da će i ono ostalo - uskoro biti obelodanjeno. FBI istina o Tesli će izgleda još biti tajna, jer je veliki deo dokumenata, koje su javnosti stavljene na uvid, prilično "cenzurisan" crnim debelim flomasterom.

Razvojem svemirskih istraživanja ponovo je naraslo interesovanje za Teslino delo, posebno za područje mikrotalasa i "talasa smrti". U Kanadi, SAD, Rusiji i drugim zemljama sveta počela su istraživanja oslonjena na Tesline pionirske radove, od kontrole vremenskih prilika do nuklearne fuzije. Neka istraživanja objavljaju usamljeni pojedinci, ali druga su označena kao strogo poverljiva i nalaze se pod kontrolom državnih institucija. U oporuci koju je napisao svom nećaku Kosanoviću, piše: "Tesla je izrazio želju da se svi njegovi radovi i imovina prenesu u domovinu."

Na vest o Teslinoj smrti (umro je u hotelskoj sobi, zvanično od srčane tromboze - a mnogi danas veruju da automobilska nesreća, u kojoj je povređen, nije bila slučajna) razmenjeno je nekoliko telegrama između agenata FBI-a, Foksvorta, i direktora njujorškog biroa. Sledećeg dana, pošto je utvrđena Teslina smrt, Foksvort je izveštavao: "Nikola Tesla, istaknuti naučnik u oblasti elektrotehnike, umro je sedmog januara 1943. godine u hotelu "Njujorker" u New York-u. Prema izveštaju koji je sačinio iz New York-a, beleške i objašnjenja Teslinih eksperimenata i formula, zajedno sa nacrtima uređaja, nalaze se sa ostalom Teslinom svojinom i do sada nije ništa učinjeno da se sklone i sačuvaju od ljudi koji su neprijateljski raspoloženi prema ratnim naporima Ujedinjenih naroda..."

Naglo interesovanje za Tesline radove poraslo je posle smrti prvog čoveka FBI, Edgara Džona Huvera. Devet godina kasnije, 1981. godine, iz odeljenja za Strateške i svemirske sisteme Vazduhoplovnih snaga SAD, upućeno je FBI-ju pismo sledeće sadržine: "Predmet: Dokumenta pronađena posle smrti Nikole Tesle. Prema našem saznanju FBI je verovatno u posedu više dokumenata pronađenih posle smrti Nikole Tesle, 1943."

Najveće interesovanje za Tesline pronalaske izazvao je njegov "Dnevnik iz Kolorado Springsa". U njemu su opisana istraživanja 1899. godine. Tada je Tesla imao za cilj da sprovede svoju grandioznu ideju i delo - da bežično prenese električnu energiju. U tim pokušajima, na osnovu njegovih izjava u svojoj autobigrafiji, uspeo je da stvori veštačku kuglastu munju, veličine loptice za golf. Te iste godine, Tesla je uspeo i da u prostoru između zemlje i jonosfere kontroliše elektroprocese. Pokazalo se da je ta "Šumanova šupljina" zapravo povod da mnogo godina kasnije, u Vazduhoplovnim snagama SAD, nastane čuveni projekat "Harfa". Zanimljivo je da su dokumenta o Teslinim istraživanjima za ovaj projekat nađena u Teslinom muzeju u Beogradu.

Amandman na Američki ustav o slobodi informisanja od okova tajnosti, sem "običnih" pisama i tajnih izveštaja, oslobodio je i veoma zanimljivu arhivu - "Agardov izveštaj". Ovaj dosije još jednom osvetljava u kakve sve svrhe je korišćena obimna dokumentacija Nikole Tesle. Posebno je zanimljivo što je naučni tim NATO-a još pedesetih godina prošlog veka, dakle odmah po osnivanju, kao prioritetan cilj preduzeo potrebne mere da se pomno kontroliše rad svih visokostručnih ustanova u svetu, a posebno u Evropi, gde je većina ovih naučnika sistematski postavljana na ključne pozicije. Njihovi izveštaji su trebali da pruže što detaljniji uvid u istraživanja koja imaju bilo kakvu potencijalnu vojnu primenu.

Tridesetih godina, prošlog veka, Tesla je i zvanično objavio da je koncipirao razvoj dva nova oružja: "zrake smrti" i tzv. "Teslin štit". Međutim, Tesla je već bio u osmoj deceniji i malo je bilo onih koji su još ozbiljno shvatali jednog, već zaboravljenog, genijalnog naučnika. Tesla nikada nije obelodanio tajnu ovih velikih pronalazaka. Sovjeti su verovali da je najznačajniji deo Tesline dokumentacije, odnosno onaj koji je imao veze sa njegovim potencijalnim vojnim projektima, ostao u rukama američke vlade. Kao dokaz se navodi i činjenica da je celokupna Teslina arhiva ili bar ono što je od nje ostalo, prebačena u Jugoslaviju tek devet godina posle Tesline smrti, 1952. godine.

Uvod
VERA U NAUKU
PRVI IZUMITELJSKI NAPORI
KASNIJI PODUHVATI
• NIKOLA TESLA I FBI
PUT KA ZVEZDAMA

vrh

 

Komentar?

Vaše ime:
Vaša e-mail adresa:
Predmet:
Vaš komentar:

 
 

| Home | Sadržaj | Galaksija | Sunčev sistem | Teorija i praksa |
| Instrumenti | Istorija i tradicija  | Efemeride |

 

 

AM Index
 
priključite se

 

Važni datumi iz života Nikole Tesle