AM Home

am@astronomija.co.yu

 

 

I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII

C/2001 A2 Linear

Komete

Opste o Kometama

Kometografija
 

 

 

 

Sadržaj AM

          

 

Aleksandar Ilicic

Iz posmatrackog dnevnika

C/ 2001 A2 LINEAR
(i kako sam je lovio)
III
 
 
A2 18. maja Gordon Garradd (Loomberah, New South Wales, Australia)

Kometa je u danima koji su sledili, na svom putu po nebu, hitala ka posmatracima sa juzne hemisfere koji su se pripremali za lepu predstavu. Negde pocetkom maja su stigle vesti da je uoceno kako se kometno jezgro razdvojilo u dva dela. Ubrzo je postalo jasno da je upravo ova pojava uzrok drasticnog skoka sjaja poslednjih dana marta. Sredinom maja prica se ponavlja jer je uocen jos jedan novi deo jezgra koji je povezan sa skokom sjaja od 11. maja. Tada je Kometa povecala sjaj sa 6m koliko je iznosio pre toga na oko 5.2m. Izvestaji koji su zatim sledili ukazivali su da je kometa zadrzavala konstantan sjaj do 20. maja kada je ponovo pocela da jaca. Tih dana je velicina kome iznosila nekih 5 minuta dok je rep dostigao duzinu od dva lucna stepena. Kometa dostize perihel 24. maja, zatim pocetkom juna A2 postaje sjajnija od 5m a nekoliko dana kasnije i skoro dostize 4.5m. Kada se vec mislilo da bi to mogao biti finalni domet ove komete ona je nastavila da i dalje iznenadjuje.

Snimak jezgra komete A2 8m teleskopom od 17. maja European Southern Obs.

Jos jedno blago jacanje izmedju juna 7. i 9. na oko 4.3m bila je najava za zavrsni bljesak koji je nastupio 11. juna. i trajao par dana. Tada je saj skocio na 3.5m i vise dok je rep premasio 3.5 stepena. Nesto kasnije, jula 5. su pristigle vesti iz astronomske unije da su primecena jos tri nova fragmenta koja su se odvojila od dela B 3.5, 9.5 i 11.3 juna. Sve ovo se potpuno slagalo sa onim sto su posmatraci mogli pratiti na nebu. Posle bljeska 11. primeceno je blago slabljenje tako da je oko 20. juna bila blizu 4m dok je nedelju dana zatim spustila sjaj na oko 4.5m.

 

Maksimum sjaja A2 od 3.3m jutro 13. jun M. Mattiazzo, Wallaroo, South Australia

Posmatraci sa juzne hemisfere imali su sjajnu priliku da golim okom posmatraju pravu repaticu najsjajniju posle legendarnih kometa Hale-Bopp i Hyakutake.

19. jun A. Sabatini Namibija

 

 

 

 

 

 

 

Ta dva meseca tokom kojih se kometa nije mogla videti sa nasih sirina su mi proletela! Jos od pre sam znao da ce najzanimljivije biti pokusati ugledati kometu sto ranije dok je jos sasvim nisko, ali mi je kasnije pala na pamet ideja da se time pokusam takmiciti sa ostalim posmatracima kroz izvestaje na encke.jpl.nasa.gov sajtu. Kao osvetu za moje posmatracke neuspehe iz aprila zeleo sam da medju prvima sa slicnih geografskih sirina opazim i prijavim ponovnu pojavu ove komete. Par stvari su mi sigurno isle na ruku. Prva je naravno to sto je kometa bila dovoljno sjajna da nisam bio hendikepiran ne posedovanjem nekog teleskopa. Druga je veoma rani trenutak kada se kometa pojavljuje koji je sigurno mogao eliminisati one manje uporne! Ostalo mi je jos samo da se nadam da ce me vreme posluziti!

 

[jul 2001.]

<prethodna vrh sledeca>