AM Home

am@astronomija.co.yu

 

Letovi

Apolo 11
Apolo 13
Mariner 4
Mariner 10
Mars Odisej
Mir
NEAR
Vastok 1

 

 

Sadržaj AM

        

 

letovi

Vastok 1
 

Vastok. U pocetnoj fazi leta preko  loptaste kabine stoji zastitni konusni prekrivac.

Tacno u 09:07 casova po moskovskom vremenu sa kosmodroma Bajkonur (Kazahstan) 12. apila 1961. uz grmljavinu snaznih raketnih motora uzleteo je Vastok (kasnije nazvan Vastok 1), svemirki brod sa jednim clanom posade. Bio je to dvadeset sedmopgodisnji major sovjetskih vazduhoplovnih snaga Jurij Gagarin, prvi covek koji je zakratko napusto maticnju planetu. Letelica je zatim usla u elipticnu orbitu oko Zemlje, nacinila jedan krug oko nje i nakon 108 minuta leta, u 10:55  meko se spustila na teritoriju Sovjetskog Saveza.
Let je bio uspesan vec samim tim sto je Gagarin ziv, zdrav i veseo izasao iz letelice. Era kosmonautike time je pocela.
Vastok (istok)
Tezina: 6,17 t (sa poslednjim stepenom rakete nosaca)
Visina: 7,35 (sa raeketom nosacem)
Kabina: u obliku lopte, 2,3 m u precniu, 2,4 t
Posada: jedan kosmonaut
Lansiran: 12. aprila 1961. u 09:07 (moskovsko vreme)
Orbita: apogej 327 km, perigej 180 km.
Brzina: 2900 km/h 
Duzina leta: jedna orbita oko Zemlje, 108 minuta
Prizemljnje: 10:55 (moskovsko vreme)
Ti prvi koraci u svemir bili su puni zlih slutnji i optimisticnih nada. Lekari su vodili teorijske rasprave o uticaju bestezinskog stanja na zdravlje i psihu kosmonauta. Postojala je pretpostavka da ce uracunljivost coveka u bestezinskom stanju biti znatno smanjena, cak toliko da mu se komande broda ne smeju prepustiti. Zbog toga je i Gagarin leteo vise kao bioloski objekat nego kao pilot. Vastokom je upravljala komanda na zemlji.
Svo vreme leta zdravstveno stanje Gagarina se pomno pratilo. U kabini je bila instalirana TV kameta koja je celim tokom leta snimala kosmonauta. Na zalost to je bila i jedina kameta i danas od ovog istorijskog leta mozemo da vidimo jedino taj, inace prilicno los snimak Gagarina.

Telegram Kenedija Hruscovu 

12 April 1961

The people of the United States share with the people of the Soviet Union their satisfaction for the safe flight of the astronaut in man's first venture into space. We congratulate you and the Soviet scientists and engineers who made this feat possible. It is my sincere desire that in the continuing quest for knowledge of outer space our nations can work together to obtain the greatest benefit to mankind.

John F. Kennedy

Ceo svet je sa ogromnim zanimanjem docekao vest o ovom podvigu. Sovjeti su likovali, primali cestitke i velicali moc i snagu sovjetskih trudbenika. Zapadu, pre svega Americi, bila je bacena rukavica izazova.
Danas znamo da je ovaj izazov bio dragocen za nauku. Tri nedelje nakon Vastoka poleteo je Merkjuri (5. maja 61.) sto je bio americki odgovor na izazov. Bio je to doduse suvise slab odgovor, ali nakon njega americki predsednik Kenadi se obratio naciji i u nadahnutom govoru objavio plan SAD da do kraja decenije posalje coveka na Mesec i zatim ga bezbedno vrati na Zemlju..

 

 
Duzina leta
Visina
Vastok
108 min
321km
Merkjuri MR-3
15 min
186 km (to nije bio orbitali let vec "vasionski skok)
 
mart 2000.