am@astronomija.co.yu
 
 
Razgovori
- Vodič
- Web
- Odredi svoj položaj
- Kretanje Zemlje
- Optički uređaji
 
Instrumenti
 
 Razno
 

Sadržaj AM
 

Potražite u AM

 

 

 

mala škola astronomije
 
Predavanje:| 1 | 2 | 3 | 4 |
 
Predavanje četvrto
Optički uređaji

| 1 | 2 | 3 |

 Instruktor: Draško

Knjige D. Dragovića:

"Molim te objasni mi"
"Kalendar kroz istoriju"

 
Popust za čitaoce AM
Molim te objasni mi Kalendar kroz istoriju

Ali šta stvara uvećanu sliku?

Oblik sočiva. Jeste da stepen skretanja svetlosnog zraka zavisi od indeksa prelamanja ali ako se staklo izbrusi kao sočivo, ugao skretanja svetlosti može da se menja.

 

Daj prvo da razmotrimo šta se dešava kada zrak svetlosti prolazi kroz obično prozorsko staklo. Kada zrak iz vazduha stigne do stakla, od će malo usporiti i prelomiti se ali će čim izađe sa druge strane stakla dobiti svoju normalnu brzinu [kroz vazduh] i prelomiti se NAZAD i vratiti se na prvobitni pravac. Prozorsko staklo je napravljeno od izotropnog materijala, sa jednoobraznim indeksom prelamanja, i obe njegove dodirne površine sa vazduhom imaju istu geometriju. [Hoću da kažem da dobro prozorsko staklo znači da je napravljeno od čistog materijala i da su mu obe površine paralelne. Loša stakla stvaraju određena vidljiva iskrivljenja.] To je razlog zašto nam se pogled kroz [dobro] prozorsko staklo čini "korektno" – nema uvećanja niti iskrivljenja. 
Sočivo ima ZAKRIVLJENE površine i konstruisano je na takav način da sabira, kažemo fokusira, sve upadne zrake svetlosti koji idu paralelno sa optičkom osom sočiva u malu površinu koju nazivamo fokusnom tačkom ili žižom. Geometrija je najvažnija i moguće je dokazati [korišćenjem geometrije] da će se, ako je sočivo neki deo sfere, svi paralelni zraci svetlosti seći u jednoj tački – fokusu.

Takvo sočivo se obično naziva "dvostruko ispupčeno", što znači da je zakrivljeno spolja [konveksno] sa obe strane [bikonveksno ili lupa]. Neka sočiva su konveksna samo sa jedne strane [a ravna sa druge strane] i onda se zovu "plankonveksna".

Obe ove navedene vrste konveksnih sočiva svetlosne zrake paralelne optičkoj osi sočiva sakupljaju u jednoj tački [žiži] i zato ih jednostavno nazivamo konvergentnim ili sabirnim sočivima.

Svi astronomski objekti, a uostalom i većina drugih, toliko su nam daleko da su zraci svetlosti koji padaju na površinu sočiva zapravo paralelni. Sabirna sočiva fokusiraju te objekte u svoju žižu. Njena tačna pozicja zavisi od indeksa prelamanja i od oblika sočiva – što je sočivo više zakrivljeno, to je bliža fokusna tačka.

Žižu sočiva je lako pronaći i većina nas je izvela taj jednostavni eksperimenat sa lupom koristeći Sunce. Kada Sunčevi zraci prođu kroz sabirno sočivo, grupišu se u žižinu tačku sočiva. Pomeranjem sočiva gore i dole možemo da dobijemo malu sliku Sunca na tlu. Ta slika jeste majušna tačka ali predstavlja pravu kolekciju zrakova sa čitave površine sočiva, tako da ta majušna slika Sunca sadrži ukupnu energiju svetlosti koja pada na sočivo. Ta fokusirana energija može da bude veoma vruća i jako opasna: ako staviš ruku ispod, osetićeš o čemu pričam.

Jako je opasno gledati u Sunce, jer su njegovi zraci toliko jaki da mogu ozbiljno da oštete mrežnjaču oka. Još je opasnije, čak i na kratko, gledati Sunce kroz sočivo, jer je uz njegovu pomoć energija koncentrovana, specijalno u fokusu.

NIKADA NE GLEDAJ U SUNCE I NIKADA NE GLEDAJ SUNCE KROZ SOČIVO!!!

Astronomi upotrebljavaju specijalne filtere da zaustave smrtonosne Sunčeve zrake ali njih nije lako nabaviti. Samo da znaš da ozbiljno rizikuješ vid ako koristiš filtere urađene u domaćoj radinosti, kao što su foto–film ili "dimljeno" staklo. Takve kućne metode su OPASNE!

| 1 | 2 | 3 |

Nastaviće se

Imate li pitanje?
Vaša e-mail adresa:    Ime:    
Predmet:

Tekst pisma:

(03.05.2005.)

vrh