|
23. 02. 07. Oduvek sam se pitao na kojoj visini se odvajaju ona dva džinovska bustera (Solid Rocket Boosters – SRBs) koja se nalaze sa obe strane šatla, i šta bude na kraju s njima. Svi podaci koje koristim u ovom serijalu o Space Shuttleovima se zasnivaju na zvaničnim dokumentima koja nudi NASA. U njima se nalaze i ova vremena, brzine i visine za jednu tipičnu lansirnu putanju Space Shuttlea. Ja sam samo tamo gde je moglo preračunavao američke u naše jedinične mere.
Vremena i visine odvajanja SRB, kao i bukvalno SVE o njima, možeš lako da pronađeš i proveriš na specijalizovanim sajtovima NASA: Oba izvora potvrđuju da se busteri odvajaju na visini od oko 46 km (oko 30 milja), nekih 2 minuta nakon lansiranja. Njihov momenat inercije ih nosi na vrh njihove putanje [1], koji se nalazi na visini od oko 67 km (oko 41 mi). Odatle ovi sada prazni rezervoari, teški samo 87 tona [2], slobodno padaju balističkom putanjom, i spuštaju se nekih 230 km od lansirne rampe. Na visini od oko 4,8 km (3 mi), otvaraju se prvo stabilizirajući, a potom i tri glavna padobrana da bi teret usporili pre pada u okean nekih 7 minuta nakon lansiranja.
Vremenski raspored koji sam koristio za profil lansiranja u ovom i drugim tekstovima zasniva se na NASA–inom press izveštaju za let STS-30. Ključne tačke putanje su sumirane u tablici ispod.
Primeti da su busteri odbačeni dva minuta i pet sekundi nakom lansiranja u tački koju kosmonauti nazivaju "SRB Staging". U tom trenutku, letilica se kretala brzinom od oko 4.600 km/h (noviji šatlovi se u toj fazi kreću brzinom i do 6.200 km/h!), i nalazila se na visini od 47 km.
Nakon vađenja iz mora, čitav buster se rastavlja, pere svežom i dejonizovanom vodom da bi se sprečila korozija od morske vode. Delovi motora, brizgaljke i delovi mlaznika se šalju u fabriku "Morton Thikol Corp." u Jutu na reparaciju i pripremu za sledeće lansiranje. Svaki buster je konstruisan da u idealnim uslovima može da izdrži oko 25 letova.
(22.02.2007.)
|
SHUTTLE NA POPRAVNOM ILI U MIROVINU!? MINUTE STRAHA ZA ASTRONAUTE (Space shuttle 2006) Spejs šatl Kolumbija eksplodirao Da li je posada Kolumbije mogla biti spasena? Da li bi se posada Burana spasla?
|