AM Home

am@astronomija.co.yu

 

Mm!

Messier - biografija

Katalog M objekata
O M katalogu, 
o maratonu....
Kada je nastao Mm
i varijante
Mm do 2019
datumi za maraton,
vidljivost planeta
Pravila takmicenja
YU Mmaratona
Zapisnik o uspehu

2001
Mm 2001
sta ce se sve videti 
Pripreme
Za Mm 2001
Ko dolazi
ili ko je prijavio ucesce
Nista nas ne sme
iznenaditi
          
U maratonskoj noci
Planete
Komete
Sateliti
(vestacki)

Izvestaji
Kako je protekao
YUMm2001
Zvanicni izvestaj
sa takmicenja
Sponzori
ko je dao nagrade
i kakve
Teleskopi
i drugi instrumenti 
koje smo videli na 
maratonu

Zalbe i zamerke

Reporter na Mm
Sta se pricalo na 
maratonu

Izvestaj (Saiph)
Izvestaj (Romana)
Izvestaj (Milan)

Moj maraton -
Vesna 

Visnjan

2000
Nulti maraton
Izvestaj I
Izvestaj II
Tabela
 
MM u Visnjanu

Sadržaj AM

          

 


  O teleskopima na maratonu

 

Dragan
Miladinović

E-mail
dragmila@Eunet.yu

Prvi Jugoslovenski Mesijeov Maraton, mi je, uz ogromno zadovoljstvo sto sam pomogao u njegovom organizovanju (visse idejno - moram priznati, dok je Sasa "sljakao"), doneo i osecaj da se stvari u amaterskoj astronomiji kod nas ipak krecu ka boljitku. Razlog tom utisku je, uz ispoljen impresivan entuzijazam ucesnika, i relativno obilje razlicitih instrumenata koji su mogli biti vidjeni na maratonu.

Iako je vecina takmicara, uglavnom iz Zrenjanina, raspolagalo samo dvogledima 7 x 40 (odlican instrument za M maraton), uoceno je nekoliko "lepih spravica". Od uredjaja skromnijeg "kalibra" posebno mi je zapao za oko predivan "Bresser " Milana Gucica, reflektor, objektiva 114 mm/1000 mm fokalne duzine, na ekvatorijalnoj montazi. Sjajan instrument, sa rucnim navodjenjem, impresivne, ostre slike i pri uvelicanju od oko 220x (uz koriscenje "Barlou-a"), sto je skoro tehnicki maksimum, ostavili su na mene utisak, iako raspolazem jacim teleskopom od tog. Cak je i trazilac, iako skromne velicine objektiva (oko 20 mm) prilicno upotrebljiv, narocito za sjajnije M-objekte. Uocio sam i jedan teleskop "oldtajmer", ruski skolski teleskop, ako se ne varam 80/800, koji je jedan gospodin (profesor iz Zrenjanina) pun ponosa postavio. Na zalost nisam testirao njegove opticke mogucnosti, obzirom da je u momentu njegovog razgledanja bilo oblacno, a Zrenjaninci su brzo posle toga otisli…

Glavnu zvezdu veceri, ozbiljan, moccan instrument, 10 incni (25 cm ogledalo!) "hand-maden" Dobson naseg prijatelja Lajosa iz Subotice, uspeo sam da pogledam zapakovanog u gepeku njegovog automobila, sa impresivnom, takodje "hand -made" ekvatorijalnom montazom. Prava je steta sto se g. Lajos, deprimiran losim vremenom odlucio da napusti Letenku oko ponoci, ni ne raspakovavsi svog optickog "dinosaurusa" i ne pruzivsi nam zadovoljstvo da dodirnemo nebesa kroz njegov okular. No, bicce dana …

Imali smo srecu i zadovoljstvo da (ponovo) testiramo i 8-incni "hand made" Dobson naseg prijatelja Bate Djurica, koji nam je svojom lepotom izrade i predivnom slikom u okularu ponovo izmamio uzdahe… (Teleskop je 8" f/6 reflektor na Dobsonovoj montazi, sa okularima od 7.5mm (162x) i 25mm (49x). Filteri: Orion DeepSky Filter i Orion SkyGlow Filter -oba sluze otklanjanju odsjaja gradskog svetla na nebu tj. pravljenju jaceg kontrasta. Trazilac je Orion EZ Finder.)

No, ni moj 6 incni dobson nije bio neinteresantan, zahvaljujuci lepoj slici koja se u njemu mogla videti, iako vizulno nije mogao po lepoti da se takmici s prethodna dva. Ali cini mi se (ili je to izgovor) da je njegov nereprezentativan izgled (oljustena boja i slicne estetske falinke) u stvari odigrao pozitivnu ulogu, jer su neki od radoznalaca shvatili da se dobar (da se ne hvalim) instrument moze i "sklepati", i sigurno ce neko od njih odluciti da napravi slicnu stvar. 

Od skromnijih instrumenata, za oko mi je zapao jedan lepi refraktor 60/700 dvojice deckica iz Valjeva ciji su roditelji sa puno entuzijazna pricali o poletu svojih sinova. Ovaj teleskop, italijanske proizvodnje (ako se ne varam), spada u kategoriju tzv. "starter" teleskopa, dovoljno dobrih osobina da u pocetniku zauvek zametnu klicu interesovanja za prostranstva i lepote univerzuma, a istovremeno relativno jeftinih (kod nas oko 500 DEM).

I na kraju, instrument pobednika: mali ETX 60/350 Schmidt-Cassegrain, skromni instrumenat, male zizne daljine, pokazao se kao dovoljan da vlasniku donese prvo mesto, jer je svojim sirim vidnim poljem sigurno olaksao pronalazenje M-ova, i potvrdio onu staru poslovicu: "Boj ne bije svetlo oruzje…"

Iskreno se nadam, da ce ova manifestacija u nekom preduzetniku probuditi poslovni duh, u smislu da ce naci interes da pocne sa uvozom i prodajom astronomske opreme, sto bi one decje radoznale oci vidjene na maratonu sigurno obradovalo (za roditeljske dzepove nisam siguran).

U Novom Sadu, 29.03.2001

Vedro nebo…

 vrh