AM Home

am@astronomija.co.yu

Ivan Radetić
PLANETE SUNČEVOG
SISTEMA
(ZEMLJINOG TIPA)

Sadržaj

Uvod
Heliocentrični
sistem

Podaci o
Sunčevom sistemu

Hipoteza o
postanku Sunčevog sistema

Planete
Podela planeta
Merkur
Venera
Zemlja
Mars

Literatura

Sadržaj AM

Ivan Radetić                                                                PLANETE SUNČEVOG SISTEMA (ZEMLJINOG TIPA)

2. Planete

2.1 Podela planeta

Planete su tamna nebeska tela približno sfernog oblika koja svelte prvenstveno odbijenom Sunčevom svetlošću. Obrću se dosta ravnomerno oko svoje ose (to se zove rotacija) i u isto vreme po ekliptičnoj putanji obilaze oko Sunca (revolucija). U Sunčevom sistemu do pronalaska teleskopa 1609. godine pored Zemlje bilo je poznato još pet planeta: Merkur, Venera, Mars, Jupiter i Saturn a onda su usledila otkrića Urana, Neptuna i Plutona.

Prema položaju u koji planete dospevaju u odnosu na Sunce gledano sa Zemlje planete se dele u dve grupe: donje ili unutrašnje planete i gornje ili spoljašnje planete. Donje su bliže Suncu od Zemlje i to su Merkur i Venera. Gornje planete su Mars, Jupiter, Saturn, Uran i Neptun, one su dalje od Sunca u odnosu na Zemlju pa se zato zovu i spoljašnje. Unutrašnje planete nemaju satelite dok sve spoljašnje imaju svoje satelite.

Po drugoj podeli planete se dele na planete Zemljinog tipa (Merkur, Venera, Zemlja i Mars) i planete Jupiterovog tipa (Jupiter, Saturn, Uran i Neptun). Planete Zemljinog tipa karakterišu mala masa, velika gustina, spora rotacija i mali broj satelita. Dok planeta Jupiterovogtipa karakterišu velika masa, mala gustina, brza rotacija, veliki broj satelita, veoma prostrana i gusta atmosfera i prstenovi oko njih. Planeta Pluton ne pripada ni prvoj ni drugoj grupi planeta.


<< Hipoteze o postanku Sunčevog sistema Merkur >>

vrh

 

(maj 2002.)