|
![]() Mali mesec u društvu velikih svetova
12.12.2005. Pronalaženje erupcija na Enceladusu biće jedno od najznačajnijih otkrića u kompletnoj Kasini misiji. Ovim saznanjem Saturnov mesec uvrstili smo među malobrojne članove Sunčeve porodice kod kojih aktuelna geološka aktivnost dovodi do izbacivanja materije putem gejzira i vulkana. Za ulazak u ovo privilegovano društvo grčevito se bore Venera i Evropa dok Mars potajno vreba iz senke. Ganimed je odavno posustao, a veliki favorit postaje Titan.
Gomilaju se dokazi o vulkanizmu na Titanu, ali do ovog trenutka vidljive potvrde nema. Isto važi i za Veneru, mada je zaista teško shvatiti kako to da na tako paklenom svetu vulkana nema. Bezuspešna je bila i potraga Galileo orbitera u pronalaženju gejzira na Evropi, iako postoje modeli koji ukazuju da voda iz unutrašnjosti ovog satelita mora na nekim mestima da izbije na površinu.
Dakle, u klubu sa trenutno burnom geološkom aktivnošću nalaze se Zemlja, Io, Triton i Enceladus. Tritonovi gejziri iznenadili su kompletnu naučnu javnost. Uslikao ih je Vojadžer II 1989. godine a erupcije izbacuju materijal 8 kilometara u vis koji se vraća na površinu u vidu kilometarskih tamnih linija.
Za Io mnogi sa pravom kažu da je najizmučenije telo u Sunčevom sistemu. Stotine aktivnih vulkana svakodnevno prevrću utrobu ovog Jupiterovog satelita. Vulkani crpe energiju iz plimskih sila koje razvlaču Io na sve strane. Glavni krivac je svakako Jupiter, ali uticaj imaju i Evropa i Ganimed. Sumpor i sumpor dioksid kroz vulkane izbijaju na površinu dajući žućkasti izgled satelitu.
Sledeća prilika da se uslikaju erupcije na Enceladusu biće već 25 decembra ove godine. Kamere će biti usmerene ka južnom polu, odnosno ka identičnom mestu iz kojeg su izbijale erupcije u novembru. Hoćemo li ih opet videti? Da li će biti jače ili slabije? Odgovore dobijamo uskoro.. (12.12.2005.)
|
LINKOVI
Enceladus - odlična fotografija Saturnovog satelita PRVI CILJANI PROLAZAK PORED ENCELADUSA ENCELADUS - Potraga za vulkanima (18.03.2005.) PROLAZAK PORED ENCELADUSA - fotografija (9.3.2005.) Otkrivena atmosfera oko Enceladusa NOVI POGLED NA LEDENI SATELIT Neobične strukture na površini Encelada (1.09.2005.) Mali mesec u društvu velikih svetova (12.12.2005.)
|