Ne znam da li znate, ali naš najveći i najpopularniji web sajt, sajt B92 već neko vreme ima rubriku posvećenu zanimljivim vestima iz nauke. U situaciji kada smo preplavljeni brojnim kvazivrednostima i kičem i kada smo na telvizijama i drugim medijima izloženi bolnom i narastajućem prodoru lažnih nauka koje razaraju najljudskije sisteme vrednosti, ovo je divna oaza za sve misleće umove ove zemlje, za sve one koji nakon obavljenih svojih svakodnevnih obaveza ne žele da "puste mozak na pašu", već da se obogate novim znanjem.
Ta rubrika je odnedavno došla u prave ruke. O njoj računa vodi Nikola Božić, inače rukovodilac Programa astronomije u IS Petnica, jedan od kreatora časopisa Astronomija i vašeg omiljenog sajta (hm, da ne bude zabune, mislim na Astronomski magazin:o).
Evo šta o čitavom projektu kaže Nikola.
Niklola Božić |
AM: Možeš li nam reći nešto o koncepciji rubrike Nauka na sajtu B92?
U ovom trenutku tekstovi se objavljuju jednom nedeljno, početkom nedelje. Ideja je da se na ovom mestu objavljuju popularni tekstovi svih nauka i da se na taj način popularizuje nauka u celini. Želja nam je da naučna rubrika na B92 Portalu bude mesto okupljanja svih zaljubljenika u nauku, ali i mesto edukacije za sve posetioce sajta.
Kako zamišljaš razvoj te rubrike?
Za narednu godinu planiramo da povećamo broj tekstova objavljenih svakog meseca – na šest. Tako da ćemo svakih 5 dana imati novi tekst. Takođe, planiramo, da uvedemo i box sa kratkim vestima, koje će se objavljivati češće. Pokrivanje događanja u našoj zemlji i praćenje aktivnosti naših naučnika nam je takođe u planu.
Da li si zadovoljan prijemom rubrike kod posetilaca sajta?
I pre nego što sam ja preuzeo uređivanje, rubrika je imala svoju stalnu čitalačku publiku, a objavljivanjem vesti jednom nedeljno na naslovnoj strani Portala i publiku koja je čitala konkretne tekstove koji su ih privukli. Želja mi je da rubrika Nauke na B92 postane potpuno zasebna celina i zauzme mesto u glavnom meniju. Nakon toga je mnogo lakše graditi sopstvenu publiku i redovne čitaoce.
Reci nam malo preciynije koje oblasti rubrika pokriva?
Kao što sam već pomenuo, moj koncept je da se u rubrici pojavljuju tekstovi koji obrađuju teme iz svih nauka i naučnih disciplina. Dakle ja bih grupisao tekstove koji se objavljuju u sledeće celine: astro i geo nauke, fizika i matematika, bio nauke, društvene nauke, primenjene nauke i interdisciplinarno.
Kome je rubrika namenjena?
Tekstovi su namenjeni najširoj čitalačkoj publici sa različitim insteresovanjima. Naravno da od stila pisanja autora i odabira teme, zavisi koliko će svaki tekst pojedinačno biti u potpunosti razumljiv i interesantan svakom čitaocu. Ali kada se sada pogledaju objavljeni tekstovi mislim da za svakoga ima ponešto, i da redovni čitaoci sa nestrpljenjem očekuju o čemu će se pisati u narednom „broju“.
Ko su autori tekstova?
Kao što možete primetiti broj autora je značajan, i to jeste glavna ideja. Uključiti sve ljude koji se bave naukom ili njenom popularizacijom. Pokriti što više različitih tema. Autori su stručnjaci u svojim oblastima, i sa značajnim iskustvom u pisanju naučnih radova ali, i naučno-popularnih tekstova.
Moj koncept je da uključim sve zainteresovane za popularizaciju nauke, i da se kvalitet cele rubrike time poveća i održi na određenom kvalitetu. Zbog toga je stalno otvoren poziv za nove autore.
Kakva je pozicija rubrike u odnosu na štampane magazine?
Najveća prednost ove rubrike je njena dostupnost. Posetioci i čitaoci B92 Internet Portala i same rubrike Nauka@B92 su čitaoci iz celog sveta koji razumeju srpski (ili srodni jezik ). Ni jedan štampani medij ne može na taj način biti dostupan širom sveta, ili bar to ne može biti bez znatnog finansijskog ulaganja u troškove distribucije. Takođe u ovom slučaju i slučajni posetilac može postati čitalac.
Mogućnost interakcije i ostavljanja svojih komentara i stavova na tekst ili temu kojom se tekst bavi je velika prednost u odnosu na tekstove u štampanim medijima. Na ovaj način se dobija i konstruktivna rasprava.
Kao i u slučaju „Astronomskog magazina“ postoji mogućnost da se oko ovakve rubrike okupi cela jedna zajednica redovnih čitalaca.
Neka poruka za naše čitaoce
Pozivam sve čitaoce našeg Magazina, i časopisa „Astronomija“ da redovno prate rubriku Nauka@B92 i da komentarišu tekstove i učestvuju u započetim raspravama. Ovo je prilika da svi iskoristimo postojanje jednog prostora za popularizaciju celokupne nauke.
Vidimo se na: www.b92.net/zivot/nauka.php
Šta je sa AM i „Astronomijom“
Evo već je i vreme pokazalo da svoj angažman u ova dva časopisa nisam zapostavio. Uskoro će deset godina kako zajedno radimo na AM, i to će se nastaviti i u budućnosti, kao i u slučaju našeg mlađeg štampanog izdanja. Saradnja između AM i Nauka@B92 već postoji i tako će i ostati.
Mislim da smo sada samo u još boljoj prilici da se misija popularizacije nauke i podizanja naučne pismenosti još bolje realizuje.
***
Evo nekliko članaka koji su u novije vreme objavljeni na sajtu B92.