10.
septembar 2008.
Evropska organizacija za nuklearna istraživanja (CERN) započela je eksperiment veka u Velikom hadronskom kolajderu (LHC) -simulaciju Velikog praska kao što je i planirano. |
Eksperiment, koji se prenosio putem Interneta, započeo je u 9.30 časova sinhronizovanjem rada svih komponenti Velikog hadronskog kolajdera (LHC).
CERN je saopštio da je postojao "mali električni problem" tokom noći, međutim, da naučnici zbog toga ne nameravaju da odlože eksperiment.
Vođa projekta Lin Evan nije dala nikakve detalje u vezi ovih problema, ali je naglasila da neće menjati početak eksperimenta.
Kako je navedeno, ceo istraživački postupak, koji bi trebalo da otkrije tajne nastanka kosmosa i njegove budućnosti, trajaće oko 15 godina.
Projekat izgradnje Hadronskog kolajdera do sada je koštao oko devet milijardi dolara.
Cilj eksperimenta je simuliranje Velikog praska, u uslovima sličnim onima koji su postojali milijarditi deo sekunde posle postanja svemira.
Kako je predviđeno, merenja u kolajderu trebalo bi da daju šansu naučnicima da predvide dalji tok razvoja kosmosa i pronađu Higsov bozon, česticu koja je ključ za objašnjenje mase i suštine univerzuma.
Ako sve bude u redu, prvi sudari protona u najvećem akceleratoru čestica na svetu, Velikom hardonskom kolajderu dugom 27 kilometara, mogu se očekivati najranije 21. oktobra.
Eksperiment veka je u poslednje vreme postao predmet žestokih rasprava, pošto postoji strah da bi iz njega mogle da se izrode crne rupe, koje će rasti i na kraju progutati Zemlju.