Sadržaj |
Dodatak 3 – Integralni sjaj elipsoidnog modela Kod metoda kao što je metod Kvaitkovskog neophodna je integracija sjaja asteroida u cilju dobijanja direktne zavisnosti amplitude od parametara modela.Integralni sjaj iznosi (up. (38)):
(D3.1)
Oznake su identične kao u (38). Integracija se vrši u oblasti u kojoj su upadni i odbojni ugao veći od nule. Iz elementarne sferne trigonometrije slede veze ovih uglova sa asterocentričnim koordinatama i faznim uglom:
(D3.2)
(D3.3)
Iz navedenih jednačina lako se mogu dobiti oblasti u kojima su dati uglovi pozitivni, čime su određene granice integracije. Druga mogućnost je implementiranje kriterijuma vidljivosti u samu proceduru integracije, tj. zamena zakona odbijanja članom:
, za (D3.4) , za (D3.4)
Naravno, zavisnost od preostale dve koordinate mora biti poznata. Za elipsoid važi:
(D3.5)
Naravno, zbog simetrije, u ovom slučaju je konstantno. Uvrštavanjem ovih rezultata i zakona odbijanja u (D3.1) daje traženi izraz za integralni sjaj. Integracija se može vršiti za celu krivu, ili samo za ekstreme (tj. nekoliko tačaka u blizini ekstrema), iz čega se može dobiti amplituda. Naravno, ovaj postupak je moguć za bilo koji oblik, ali u praksi nema smisla ići dalje od relativno jednostavnih modela (npr. Jakobijevi elipsoidi, kombinacija elipsoida i sferne površi, itd). U tom slučaju, potrebno je iskoristiti opšti oblik izraza (D3.5), koji se može dobiti iz jednačine (36).
|