|
23.03.2007. Privatno u kosmos Juče je sa lansirne rampe u US vojnoj bazi Kwajalein na Marchallskim ostrvima, u 18:10 po lokalnom vremenu, lansirana raketa "Falcon 1". Zanimljivo je da je u pitanju privatna raketa, iza koje stoje ljudi koji su pre godinu dana već imali jedan neuspešan pokušaj. Ovim je verovatno otvoreno novo poglavlje u jeftinim kosmičkim letovima. Izvršni direktor privatne firme "SpaceX", jedan od osnivača
internetskog giganta PayPal, Elon Musk, izjavio je da lansiranje
21-metarske dvostepene rakete bilo "95% uspešno". Jučerašnje lansiranje, "teško" oko $7,6 miliona, finansiralo je" Defense Advanced Research Projects Agency" (DARPA), a firma "SpaceX" već ima potpisanih 9 ugovora za lansiranje satelita vrednih $200 milina. Cena jučerašnjeg lansiranja je za 30% jeftinija od normalnog lansiranja komercijalnih satelita. Prošlo lansiranje, izvedeno u martu 2006. godine, završilo se u planemu, jer je raketa eksplodirala samo 1 minut nakon lansiranja. "Falcon" je prva na svetu raketa na tečno gorivo koju su razvili i sagradili privatnici.
Atlantis Ako NASA ne uspe da popravi šatlov rezervoar do 21. maja i obavi lansiranje, moraće da čeka sve do 7. ili 8. juna, jer je između tih datuma položaj Snca nepovoljan za pristajanje šatla na ISS. Zato ako ne uspeju da zakrpe oko 1.600 rupa nastalih na penastoj izolaciji rezervoara, svi već pričaju o upotrebi novog tanka. Zvaničnici su izjavili da im je najpreća sigurnost, a da o rokovima ne brinu previše, što baš i nije tačno, jer će do kraja 2010. za potrebe finisiranja $100 milijardi skupe ISS trebati još 13 letova. Još 2 će biti vezana za snabdevanje stanice i za popravke na Hablovom teleskopu. Menadžer programa Space Shuttlea, Wayne Hale, je na nedavnoj konferenciji za štampu rekao da će za ovu godinu morati da izbace jedno od 5 planiranih lansiranja, ali da će to nadoknaditi u sledećih 12 meseci.
Mađar Kada su mladi milijarder Charles Simonyi, jedan od bivših softveraša u "Microsoftu", a koji je u vezi sa Marthom Stewart, isplanirao da krene u svemir, niko nije očekivao da će i on kao ostali kosmonauti jesti zaleđene i dehidrirane špagete i piti sok od pomorandže. "Space Adventures Ltd.", kompanija koja se pobrinula da uzme pare ovom zaljubljeniku u avanture, i pošalje ga na Međunarodnu satelitsku stanicu, pobrinula se i da ima poseban meni. Za jelovnik je zadužena g-đica Stewart, američki guru lepog života i žena koja je u romantičnoj vezi sa prebogatim Mađarom, i u njemu se nalazi skupo madridsko vino, pačije grudi sa kaprom, fondi od jabuka, sutlijaš sa kandiranim voćem i voćni kolač. Jela će prirediti francuski kuvar svetskog glasa Alain Ducasse i biće zapakovana u posebne aluminijumske posude pre poletanja. Pored toga što je platio preko $20 miliona za let, Simonyi je pokazao da nije neka stipsa i tako što je planirao da mu se za svečanim ručkom pridruže i dva američka astronauta i jedan ruski kosmonaut koji će sa njim živeti na stanici, kao i članovi posade rakete "Sojuz" koja će ih dovesti na stanicu. Simonyi, koji je igrao ključnu ulogu u kreiranju Microsoftovog Worda i Exela će biti peti "turista" koji će posetiti ISS preko kompanije "Space Adventures Ltd'". NASA se stvarno trudi da svojim astronautima poboljša dosadne obroke. Na misijama šatlova prošle godine imali su jela koja je specijalno za njih spremao američki kralj dobre hrane, chief Emeril Lagasse.
(05.03.2007.)
|
|